HOTSPOT AMSTERDAM : Wildernis

In May this year I visited this plant hotspot. I as a great lover of cactis, succulents and generally all plants was just in awe admiring all the plants and all the amazing interior. With the motto ‘FOR A GREEN CITY’ Wildernis just confirms this. This ‘City Jungle’, located in the old-west part of Amsterdam, is a must-see for all free-spirit people and firstly – plant lovers. Wildernis is on a mission: our city needs more green. Green is beautiful and healthy. Good for bees, birds and other critters. And for the man, which is even scientifically proven.

V máji tohto roka som navštívila tento hotspot rastlín. Ja ako veľký milovník kaktusov, sukulentov a všeobecne všetkých rastlín som len s úžasom obdivovala všetky tie rastliny a celý úžasný interiér. S mottom ‘PRE ZELENÉ MESTO’  Wildernis toto len potvrdzuje. Táto ‘Mestská Džungľa’, ktorá sa nachádza v starej západnej časti Amsterdamu, je must-see pre všetkých ľudí slobodného ducha a v prvom rade – milovníkov rastlín. Wildernis je na misii: naše mesto potrebuje viac zelene. Zeleň je krásna a zdravá. Dobrá pre včely, vtáky a iné živočíchy. A pre človeka, čo je dokonca vedecky dokázané.

img_7307-2

At ‘Jungle’ you can find products that have a link with greenery, in the broadest sense of the word. Large indoor plants to gardening stuff to jewelry inspired by vegetables. Consider also plant hangers, like macramé, botanical prints, (garden) books, and other trinkets in the field of gardening. And you can also get here a cup of coffee or tea and savor to be surrounded by all kind of plants ..

V ‘Džungli’ môžete nájsť produkty, ktoré majú súvislosť so zeleňou, v najširšom slova zmysle. Veľké izbové rastliny cez záhradnícke veci až po šperky inšpirované zeleninou. Tiež rastlinné vešiaky, ako sú makramé, botanické výtlačky, záhradné knihy, a iné drobností v oblasti záhradníctva. A tiež si tu samozrejme môžete dať šálku kávy alebo čaju a vychutnávať si byť obklopený všetkými druhmi rastlín ..

 

img_7312

img_7308

 

From time to time they also organize workshops about plants, nature and the city gardening.

Z času na čas oni tiež organizujú workshopy o rastlinách, prírode a mestskom záhradníctve.

img_7309

img_7306

 

ADDRESS:

Bilderdijkstraat 165 F

1053 KP    Amsterdam

the Netherlands

 

OPENING HOURS:

Monday:        closed

Tuesday:        10.00 am – 18.00 pm

Wednesday:      10.00 am – 18.00 pm

Thursday:       10.00 am – 18.00 pm

Friday:       10.00 am – 18.00 pm

Saturday:       11.00 am – 17.00 pm

Sunday:        12.00 am – 17.00 pm

 

image1-1

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s