HOTSPOT MARTIN : Čáry Máry

How it could be if my first hotspot post haven’t been from my hometown Martin. And there is this cozy café with cutest terrace in town. Where you can spend afternoon swinging on these swings. Drink glass of wine, cup of coffee or some healthy juices, they have wide offer of drinks and also delicious cakes. The first thing that will attract you is their interesting hipster intorior. This café has a multicultural vibe for quite small town like Martin is, cause she is visited by many students from abroad studying medicine here. Prices are average.

Ako by to mohlo inak byť, ak môj prvý hotspot príspevok nebol z môjho rodného mesta Martin. A tam je táto útulná kaviareň s najroztomilejšou terasou v meste. Kde môžete stráviť popoludnie hojdaním sa na týchto hojdačkách. Piť pohárik vína, kávy alebo niektorých zdravých štiav, majú širokú ponuku nápojov a tiež chutných koláčov. Prvá vec, ktorá vás zaujme, je ich zaujímavý hipsterský intoriér. Táto kaviareň má multikultúrnu atmosféru pre pomerne malé mesto ako je Martin, pretože je navštevovaná mnohými študentami zo zahraničia, ktorý tu študujú medicínu. Ceny sú priemerné.


And what I was mega pleasured about…they have piano! Yes, you can also play, like I did or listen to some musicians mostly on fridays or saturdays. I love the armosphere there.


ADDRESS:

Námestie S.H. Vajanského 2

036 01    Martina   (Slovakia)

OPENING HOURS:

Monday – Thursday:  7:30 am – 23:00 pm

Friday:   7:30 am – 2:00 am

Saturday:   9:00 am – 2:00 am

Sunday:   14:30 pm – 23:00 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s