London, Victoria Gardens and Westminster

Hi London, pleasure to meet you! So here I am at crazy, awesome and beautiful London. Ehm only that weather, I was curious about. And it’s so, the weather really changes ten times a day, crazy haha. We have visited London two weeks ago with my mummy and in one day we have seen everything! So many emotions, experiences, feelings. London is a big world metropol, one big jungle with constamtly running double decker busses. It’s a world city, of course, a huge multicultural city where  I, what concern me, probably couldn’t live. It’s too much chaos for me hehe, plus that weather…I believe when is nice day in London, it’s a big celebration and everyone is out. I would like to set a little attention to this mine glaring eccentric Vintage jacket that I had the opportunity to inherit him from my mother. This amazing piece is custom made from one fashion house, and I think he totally fits to the mood of crazy London. In this post you can see beautiful Victoria Embankment Gardens, London Eye, Big Ben and Palace of Westminster (and around) where the British Royal Family live. Enjoy a little fashionable post from London. One more will continue later.

Ahoj Londýn, radosť ťa spoznať! Tak tu som v bláznivom, úžastnom a krásnom Londýne. Ehm až na to počasie, na ktoré som bola zvedavá. A je to tak, fakt sa tu za jeden deň zmení počasie asi desať krát, bláznivé haha. Mi sme Londýn navštívili pred pred dvoma tyzdnami s mojou mommy a za jeden den sme videli vsetko! Tak vela emocií , zázitkov, pocitov. Londýn je veľká metropola, jedna veĽká džungľa s neustále sa rútiacimi poschodovými autobusmi. Je to samozrejme svetové mesto, obrovské multikultúrne mesto, kde by som čo sa mňa týka asi nemohla žiť. Je to na mňa až moc chaos hehe, plus to počasie…verím tomu, že keď je pekný deň v Londýne, tak je to veľká oslava a všetci sú vonku. Chcela by som upriamiť trocha pozornosť na toto moje do očí bijúce excentrické Vintage sako, ktoré som mala možnosť zdediť po mojej mame. Tento úžastný kúsok je urobený na objednávku z módneho salóna a ja myslím že úplne pasuje k tej bláznivej londýnskej nálade. V tomto príspevku si môžete prezrieť krásne Viktóriine Záhrady na nábreží, Londýnske Oko, Big Ben a Westminsterský palác (a okolie), kde žije britská kráľovská rodina. Vychutnajte si malý módny post z Londýna. Jeden ďaľší bude naslesovať neskôr.Victoria Embankment Gardens


Big Ben together with Westminster Abbey

London Eye and river Thames


I love the old London’s underground stations with the blue tiles. Ideal for old school photographs. Here is Westminster Station.


Public Subway

See you Xx

Julia

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s